Go-Kart klub

Gokart klubben i Tåstrup har åbent hver dag i vinterhalvåret

Klubben ligger på Selsmoseskolen i Tåstrup.

Tag en snak med Marcin eller Uski som dagligt er i klubben.

Hvor der bliver skruet og pudset på medlemmernes Gokarts, indtil foråret, hvor der kørers flere gange om ugen på banerne i Albertslund og København.

 

Tjek artikel ud fra avisen

http://www.e-pages.dk/taastruplokalavis/168/

Tjek artikel ud fra lokalavisen

bl.a. med Christian og Benjamin fra klubben.

Fart og spænding


TÅSTRUP GOKART VAR I SKÆRBÆK I WEEKENDEN FOR AT DYSTE OM AT BLIVE DANSK MESTER.
 

Motorcross. Gokart og BMX: Lørdag den 3. september blev der holdt motocrossløb for ungdomsklubber på knallertbanen i Hedeland.

Hedeland havde syv kørere med. I klasse 65C blev Oliver Linco samlet 5’er på dagen. I klasse 85C blev Simon Lindholdt samlet 2’er og Sebastian Larsen samlet 3’er. I klasse 85B blev Sille Hansen samlet 8’er og Mathias Pedersen udgik desværre efter et styrt. I klasse 85A blev Oliver Asly samlet 2’er og Mads Mortensen samlet 3’er. Så alt i alt en super god dag for crossbanen Hedeland. Tredje og sidste afdeling af SM skal køres 29. oktober, også på crossbanen i Hedeland.

Gokart i Jylland

Tåstrup Gokart var i Jylland for at samle vigtige point i weekenden.

8. afdeling af Dansk Rotax Max Challenge (anden sidste) blev kørt i Skærbek, hvor to af klubbens kørere kæmpede om at bliv Dansk Mester, og vinde billetter til Rotax Grand Final i Italien. Lige for tiden ligger Benjamin Jørgensen i Rotax Senior på andenpladsen og Christian Droob i Rotax Mini på fjerdepladsen i den samlede stilling. Der skal stadige trækkes nogen point fra og køres sidste løb i Ikast før vi ved hvor Taastrups gokart drenge slutter i den samlede stilling.

BMX for UR klubber

Et af årets store vigtige løb for BMX team 5’eren er Sjællandsmesterskabet for UR klubber, der igen i år blev afholdt på den meget flotte og udfordrende bane i Roskilde. Igen i år var der inviteret kørere med fra de øvrige sjællandske BMX klubber, så der var hård konkurrence for de unge talenter.

Den største udfordring var uden tvivl, i den højeste række hvor en af Danmarks største talenter deltog. Det var en oplevelse for 5’erens fire store drenge af snakke med Jimmi Therkelsen for derefter at se hans baghjul forsvinde ekstremt hurtigt. Udover de mange spændende heats og flotte ræs, så var der også tid til fotos og autografer fra Jimmi Therkelsen.

Det blev til tre guldvindere, Mie Heidelbach, Lisa Nicolaisen og Mathias Nicolaisen. Tre sølvvindere, Maria Nicolaisen, Mikey Drewsen og Benjamin Nicolaisen samt to bronzevindere i Nicklas Larsen og Claes Petersen.